به گزارش روابط عمومی اتحادیه طلا و جواهر تهران؛ نادر بذرافشان در رابطه با ثبت معاملات در سامانه جامع تجارت گفت: این قانون  قرار بود از سال 1392 اجرا شود ولی به دلایل مختلف اجرا نشده و با شروع به کار دولت سیزدهم این قانون در صنف طلا و جواهر از 24 مهر 1401 باید اجرا می شد، اما با توجه به این

به گزارش روابط عمومی اتحادیه طلا و جواهر تهران؛ نادر بذرافشان در رابطه با ثبت معاملات در سامانه جامع تجارت گفت: این قانون  قرار بود از سال 1392 اجرا شود ولی به دلایل مختلف اجرا نشده و با شروع به کار دولت سیزدهم این قانون در صنف طلا و جواهر از 24 مهر 1401 باید اجرا می شد، اما با توجه به اینکه بسترها و فرهنگسازی لازم در این زمینه انجام نشده بود، با پیگیری این اتحادیه در آن زمان اجرای آن تا آموزش همکاران به تعویق افتاد.

وی با اشاره به اینکه در مرحله نخست اجرای این قانون در صنف طلا و جواهر قرار بر ثبت «معاملات سکه» در سامانه جامع تجارت می باشد افزود: در گام نخست اتحادیه طلا و جواهر تهران از آذرماه 1401 تا کنون 12 جلسه آموزشی برای همکاران رسته سکه در اتحادیه طلا و جواهر برگزار کرده که در آن اساتید دفتر فناوری و نوآوری وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن آموزش ثبت معاملات در این سامانه به ابهامات اعضای صنفی در این رسته پاسخ دادند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران یادآور شد: در سال جدید نیز با هماهنگی های به عمل آمده برای تعداد دیگری از همکاران صنفی در رسته سکه که موفق به حضور در جلسات آموزشی نشده بودند یک جلسه در این زمینه برگزار شد.

بذرافشان تصریح کرد: اتحادیه فقط جایگاه اطلاع رسانی در این رابطه و آماده سازی بستر مناسب برای آموزش همکاران صنفی را دارد تا در آینده دچار مشکل نشوند و به راحتی بتوانند در این سامانه مبادلات خود را انجام دهند و اتحادیه جز آموزش و اطلاع رسانی در هیچ یک از مراحل اجرای این دستورالعمل از ابلاغ تا اجرا نقشی نداشته است .

این مقام صنفی با بیان اینکه اصناف غالبا سنتی هستند و باید گام به گام و با روشهای تبلیغی و آموزشی خاص دستورالعمل ها ابلاغ و اجرا گردد گفت: ما ملزم به رعایت قوانین هستیم و در این میان برای اجرای آن  آموزش نقش مهمی در همکاری اعضای صنفی داشته و آموزش نیز ملزم به زمان است.

وی خاطرنشان کرد: ازآنجایی‌که مشکلاتی در صنف در چرخه تولید تا توزیع وجود دارد باعث شده است که کلاس‌ها کمی زمان‌بر شوند؛ اما تلاش ما بر این است تا با حداکثر امکانات و حداقل زمان، آموزش‌ها کامل شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تأکید کرد: طبق گفته مراجع ذیربط اگر مبادلات در سامانه جامع تجارت ثبت نشود، کالاهای مبادله شده در حکم خلاف ضوابط دستورالعمل تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گروه کالایی فلزات گران‏بها و گوهرسنگ‏ها محسوب شده و برابر قانون برخورد خواهد شد.

 

انتهای پیام