چشم انداز طلا 2022

طلا ممکن است در سال 2022 با پویایی مشابه سال گذشته روبرو شود. زیرا نیروهای رقیب از عملکرد آن حمایت می کنند و آن را کاهش می دهند. در کوتاه مدت، قیمت طلا احتمالا در واکنش به سرعت سیاست های پولی سختگیرانه بانک های مرکزی جهانی و اثربخشی آنها در کنترل تورم، به نرخ های واقعی واکنش نشان خواهد داد.

علیرغم افزایش احتمالی نرخ بهره، نرخ های واقعی پایین باقی می مانند.

طلا ممکن است؛ در سال 2022 با پویایی مشابه سال گذشته روبرو شود. زیرا نیروهای رقیب از عملکرد آن حمایت می کنند و آن را کاهش می دهند. در کوتاه مدت، قیمت طلا احتمالا در واکنش به سرعت سیاست های پولی سختگیرانه بانک های مرکزی جهانی و اثربخشی آنها در کنترل تورم، به نرخ های واقعی واکنش نشان خواهد داد.

با این حال، از نظر ما:

در حالی که افزایش نرخ می تواند، برای طلا باد مخالف ایجاد کند. تاریخ نشان می دهد که تاثیر آنها ممکن است، محدود باشد.
در عین حال، افزایش تورم و عقب نشینی بازار احتمالا تقاضا برای طلا را به عنوان پوشش محافظتی حفظ خواهد کرد.
جواهرات و تقاضای طلای بانک مرکزی ممکن است، حمایت طولانی مدت بیشتری را فراهم کند.

نرخ های بالاتر در سال 2021 بر ریسک های تورمی غلبه کرد.

در سال 1806 دلار آمریکا بسته شد و طلا را تقریبا 4 درصد کاهش داد. قیمت طلا در پایان سال به دنبال نوع Omicron که به سرعت در حال گسترش بود، افزایش یافت و احتمالا باعث افزایش جریان‌های پرواز به کیفیت شد. اما برای جبران ضعف H1 کافی نبود.

در اوایل سال 2021، با تولید واکسن‌های جدید توسعه‌یافته، خوش‌بینی سرمایه‌گذاران احتمالا باعث کاهش پرتفولیو شد. این امر بر عملکرد طلا تاثیر منفی گذاشت و منجر به خروج ETF طلا شد. بقیه سال جنگ بین نیروهای رقیب بود. عدم اطمینان در مورد انواع جدید، همراه با افزایش خطرات تورم مداوم و افزایش تقاضای مصرف کننده طلا، طلا را به سمت جلو سوق داد. در مقابل، افزایش نرخ بهره و تقویت دلار آمریکا همچنان باعث ایجاد باد مخالف شد. با این حال، تقویت دلار منجر به بازده مثبت طلا در برخی از شرایط ارز محلی، مانند یورو و ین در میان دیگران شد.

مدل انتساب بازگشت طلا ما این را تایید می کند. افزایش هزینه‌های فرصت یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در عملکرد منفی طلا در سه‌ماهه اول و به‌طور متناوب در نیمه دوم بود. در حالی که افزایش ریسک‌ها – به‌ویژه ریسک‌های مرتبط با افزایش تورم – طلا را تا پایان سال بالاتر برد.

منابع: بلومبرگ، اداره معیار ICE، شورای جهانی طلا؛ سلب مسوولیت

*از 31 دسامبر 2021. مدل کوتاه مدت ما یک مدل رگرسیون چندگانه از بازده ماهانه قیمت طلا (بر اساس XAU ) است که ما آن را به چهار دسته موضوعی کلیدی محرک عملکرد طلا گروه بندی می کنیم: گسترش اقتصادی، ریسک بازار، هزینه فرصت و حرکت. این موضوعات انگیزه های پشت تقاضای طلا را نشان می دهد. مهمتر از همه، تقاضای سرمایه گذاری است که محرک حاشیه ای بازده قیمت طلا در کوتاه مدت در نظر گرفته می شود.

“غیرقابل توضیح” نشان دهنده درصد تغییر در قیمت طلا است که با عواملی که در حال حاضر در مدل گنجانده شده است، توضیح داده نمی شود. نتایج نشان داده شده در اینجا بر اساس تجزیه و تحلیلی است که دوره تخمینی از فوریه 2007 تا دسامبر 2021 را پوشش می دهد. در Goldhub، نگاه کنید به: محرک های کوتاه مدت قیمت طلا.

منبع: بلومبرگ، اداره معیار ICE، شورای جهانی طلا

گروه بارشیک

  • سیرجان، تقاطع انقلاب – ولیعصر، مجتمع ولیعصر، بخش اداری، طبقه 1، واحد 3
  • 42234161
    42324161

ساماندهی

logo-samandehi

Template Design:Dima Group