آیا قیمت طلا در سال 2022 افزایش می یابد؟

پس از مشاهده رکورد ورودی در سال 2020، قیمت طلا در سال گذشته کاهش یافت.

اطلاعات مهم: ارزش سرمایه‌گذاری‌ها و درآمد حاصل از آن‌ها می‌تواند کاهش یا افزایش پیدا کند، بنابراین ممکن است کمتر از سرمایه‌گذاری‌تان بازگردید.

اطلاعات مهم: ارزش سرمایه‌گذاری‌ها و درآمد حاصل از آن‌ها می‌تواند، کاهش یا افزایش پیدا کند. بنابراین ممکن است کمتر از سرمایه‌گذاری‌تان بازگردید.

پس از مشاهده رکورد ورودی در سال 2020، قیمت طلا در سال گذشته کاهش یافت. از آنجایی که بازارهای سهام جهان بهبودی قوی داشتند و سرمایه‌گذاران منتظر افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در سال 2022 بودند، طلا بخشی از جذابیت خود را از دست داد. نرخ‌های بهره بالاتر ایالات متحده منجر به قوی‌تر شدن دلار و در نتیجه نیاز به دلار کمتری برای خرید یک اونس طلا می‌شود.

ارزهای رمزپایه نیز سال گذشته قیمت طلا را با چالش جدی مواجه کردند. سرمایه‌گذارانی که قصد دارند از طریق چاپ پول به دارایی‌های محافظت شده در برابر کاهش ارزش ارزهای کاغذی توسط بانک‌های مرکزی متنوع شوند، هرگز گزینه‌های زیادی برای انتخاب نداشته‌اند.

با این حال، همانطور که سال جدید را آغاز می کنیم، دلایل متعددی وجود دارد که نشان می دهد عملکرد ضعیف اخیر طلا می تواند بر روی آن تاثیر بگذارد. اولا، ثابت شده است که تورم از آنچه بسیاری فکر می‌کردند، چسبنده‌تر و قوی‌تر است. شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا در ماه گذشته به 7 درصد رسید.

آخرین باری که تورم به این سطح رسید – 40 سال پیش – طلا در حال پرواز بود. تورم به معنای کاهش قدرت خرید ارزهای کاغذی است، از جمله اینکه چقدر طلا می توان برای یک مقدار مشخص کاغذ خریداری کرد.

دوم، اقتصاد ایالات متحده – که دو سوم آن توسط هزینه های مصرف کننده هدایت می شود – ممکن است امسال کند شود. افزایش هزینه‌های کالاها و خدمات ضروری اکنون فشار زیادی را بر امور مالی خانوار وارد می‌کند و باعث می‌شود مصرف‌کنندگان ماهیانه کمتری خرج کنند.

برای دلار، بسیاری از «خبرهای خوب» در مورد بهبود رشد آمریکا و نرخ‌های بهره بالاتر اکنون می‌توانند در قیمت باشند. اگر اینطور باشد، حرکت دلار در سال 2022 می تواند، تبدیل به یک باد دنباله دار برای طلا شود.

ثالثا، ارزهای رمزنگاری شده از روش‌های پرداخت به خوبی قابل استفاده نیستند. جریان های پولی زودگذر به این معنی است که آنها بیشتر شبیه دارایی های با ریسک بسیار نوسان رفتار می کنند که به طور فزاینده ای با سهام فناوری ایالات متحده مرتبط است. بیت کوین در حال حاضر در حدود 42000 دلار آمریکا معامله می شود. در حالی که رکورد 69000 دلار آمریکا تنها دو ماه پیش بود.

طلا همچنین زمانی توانایی اثبات شده ای برای عملکرد دارد که دنیا به ما ضربه می زند و زمانی که سایر دارایی ها عملکرد بدی دارند، به خوبی عمل می کند.

رویدادهایی که می‌توانند، سهام و اوراق قرضه را در سال جاری از مسیر خود خارج کنند، عبارتند از: افزایش نرخ بهره که بخش‌های غرق در بدهی اقتصاد یا بازارهای نوظهور شکننده اند. به عنوان مثال، ترکیه را بیرون می‌کشد. یا افزایش خطرات ژئوپلیتیکی، برای مثال، از اوکراین، دریای چین جنوبی یا ایران.

اگر هر یک از این خطرات یا سایر شوک‌های پیش‌بینی نشده در سال 2022 به منصه ظهور برسد، طلا به خوبی می‌تواند به همان کاری که در گذشته انجام داده است، ادامه دهد و از کاهش قیمت دارایی‌ها در جاهای دیگر جدا شود.

صندوق جهانی طلای نود وان – که قبلا صندوق طلای جهانی Investec بود – در لیست 50 صندوق مورد علاقه Fidelity وجود دارد. این صندوق همچنین یکی از چهار انتخاب صندوق سرمایه گذاری تام استیونسون برای سال 2022 است. این صندوق در مجموعه متنوعی از شرکت های استخراج طلا در سراسر جهان سرمایه گذاری می کند. همچنین دارای انعطاف پذیری برای خرید ETF های فیزیکی طلا و سهام در شرکت هایی است که برای سایر فلزات گرانبها استخراج می کنند و در حال حاضر 4.3 درصد در معرض نقره قرار دارد.

دیدگاه تام در مورد چشم انداز کالاها در سه ماهه اول را تماشا کنید.

منبع:
1 Gold.org، 07.01.22

2 اداره آمار کار ایالات متحده، 12.01.22

3 کوین بیس، 18.01.22

4 نود و یک، 31.12.21

اطلاعات مهم: سرمایه گذاران باید توجه داشته باشند که نظرات بیان شده ممکن است دیگر جاری نباشد و ممکن است قبلا بر اساس آن عمل شده باشد. صندوق جهانی طلای نود وان در بازارهای خارج از کشور سرمایه‌گذاری می‌کند، بنابراین ارزش سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند، تحت تاثیر تغییرات نرخ ارز قرار گیرد.

این صندوق در تعداد نسبتا کمی از شرکت ها سرمایه گذاری می کند، بنابراین ممکن است ریسک بیشتری نسبت به صندوق هایی که متنوع تر هستند، داشته باشد. این صندوق همچنین از ابزارهای مشتقه مالی برای اهداف سرمایه گذاری استفاده می کند که ممکن است صندوق را در معرض ریسک بالاتری قرار دهد و باعث شود که سرمایه گذاری ها نوسانات قیمتی بیش از حد متوسط ​​را تجربه کنند. صندوق به دلیل ترکیب سبد یا تکنیک های مدیریت پرتفوی دارای نوسانات بالایی است یا احتمالا خواهد داشت. انتخاب 50 یک توصیه شخصی برای خرید یا فروش یک صندوق نیست. این اطلاعات یک توصیه شخصی برای سرمایه گذاری خاصی نیست. اگر در مورد مناسب بودن سرمایه گذاری مطمئن نیستید، باید با یکی از مشاوران Fidelity یا یک مشاور مالی مجاز انتخابی خود صحبت کنید

گروه بارشیک

  • سیرجان، تقاطع انقلاب – ولیعصر، مجتمع ولیعصر، بخش اداری، طبقه 1، واحد 3
  • 42234161
    42324161

ساماندهی

logo-samandehi

Template Design:Dima Group